flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз застосування практики Європейського суду з прав людини та дотримання Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Казанківським районним судом Миколаївської області при розгляді цивільних та кримінальних справ у 2013 році.

 

                  
 
 

                                                                                                                  

Казанківський районний суд Миколаївської області

56002, Миколаївська область, смт. Казанка, вул. Аненко, 50,  тел. 9-16-06

              

___________ №_______________                                                                                               

 

                                                                                                                    Заступнику голови апеляційного

                                                                                                суду Миколаївської області

                                                                                                В.І. Козаченку

 

                                                                                                 вул. Садова, 2-А м. Миколаїв

                                                                                                 54001

 

                                                                                                На вих. № 1-06/14 від 26.02.2014р. 

 

 

Аналіз застосування  практики Європейського суду з прав людини та дотримання  Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Казанківським районним судом Миколаївської області при розгляді цивільних та кримінальних справ у 2013 році.

 

 

              Забезпечення прав людини є напрямом державної політики, що реалізується через національні механізми захисту прав людини. Після використання всіх національних засобів правового захисту, відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право звертатись за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.

            Згідно з Конституцією України та Законом України Про міжнародні договори і угоди, чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

           Україна 17 липня 1997 року прийняла Закон України Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 р., Перший протокол та протоколи №2, 4, 7 та 11 до Конвенції за №475/97-ВР. Пунктом 1 цього Закону визначено, що Україна повністю визначає на своїй території дію ст.46 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 р. щодо визнання обов’язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

         23 лютого 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини. Згідно з цим законом, при розгляді справ судами України, Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практика Європейського суду з прав людини повинні використовуватися як джерела права. Дане положення спрямоване на реалізацію вищевказаної конституційної норми і норм Закону України Про міжнародні договори та угоди.

           Відтак, Конвенція є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України. При цьому на законодавчому рівні діє принцип примату норм міжнародного права у випадку, якщо вони суперечать нормам національного законодавства України.

        Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод складається з преамбули та 59 статей, при цьому основний текст Конвенції доповнюють протоколи, які поступово розширюють перелік прав та свобод або вносять зміни до Конвенції. Особливістю конвенції є те, що вона забезпечує права і основоположні свободи на національному рівні та гарантує дієву та ефективну систему їх захисту на наднаціональному (міжнародному) рівні.

      Можливість проілюструвати дані випадки прикладами здійснення судочинства у кримінальних   справах  Казанківським районним судом Миколаївської області  є ускладненою тим, що судді при постановлені вироків, постанов, ухвал та інших процесуальних документів суду у 2013 році керувалися вимогами національного законодавства, яке у кожному конкретному випадку відповідало гарантіям, встановленим Конвенцією про захист прав і основних свобод людини.

     Щодо  розгляду цивільної справи суддя при винесенні рішення  посилалась на рішення Європейського суду з прав людини та Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод.

      Так, при розгляді цивільної справи за позовом Заяць М.В. до Михнюк М.В. про визначення місця проживання дитини та зустрічною позовною заявою Михнюк М.В. до Заяць М.В. про визначення місця проживання дитини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: служба у справах дітей Казанківської районної державної адміністрації Миколаївської області та органу опіки і піклування при Веселобалківській сільській раді Казанківського району Миколаївської області  суддя у рішенні  послалась на рішення Європейського суду з прав людини від  2001 року по справі “Гоффман проти Німеччини ”   яким  розкривається принцип статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .

        

 

Голова Казанківського

Районного суду

Миколаївської області                                                                                    І.П. Сябренко

 

Вик. Л.М. Фастовець

Тел.. (05164)9-13-43